Mar 28, 2016

Suur esmaspäev

Täna on püha päev, sest meil on siin suure reede asemel suur esmaspäev. Päriselt ongi reede asemel esmaspäev vaba, sest nii on kombeks. Peale selle on munapühadel kombeks suurtes kogustes suuri šokolaadimune osta. Lihavõtted on üsna suured šokolaadisöömise pühad. Umbes nagu jõulud. Statistiliselt söövad prantslased kolme lihavõttepäeva jooksul 54kg šokolaadi sekundis. Laste lõbustamiseks peidetakse korvitäis väiksemaid šokolaadimune majja ja aeda. Soovituslik on peita nad varjulistesse kohtadesse, sest muidu muutuvad šokolaadimunad mõne hetkega hõbepaberisse mässitud šokolaadishottideks. Meie hiljuti aastaseks saanu tutvus enda peasuuruse šokolaadimunaga, mida ta üritas omale tervelt suhu lükata, selleks et võimalikult kiiresti võimalikult palju šokolaadi turvalisse kohta paigutada enne kui käest ära võetakse.
 
 
Üks internetimeem väidab, et munadepühad (Easter) olid originaalis Ishtar'i pühad, kes on jänkude ja munade vahel peesitav Mesopotaamia seksi ja viljakuse jumalanna. Kuigi see meem mulle väga meeldib, jutustab üks juhuslikult valitud lehekülg veidi teistmoodi lugu. Õigemini palju teisi lugusid (suurest kosmilisest) Munast ja tema ülesandest universumi loomisel. Näiteks soomlaste universum hakkas kasvama siis kui kotkas oma tulise muna merel hulpiva Looduse Tütre põlve otsa munes, kust see siis kõrvetusest tuleneva refleksnõksatuse tõttu maha katki kukkus. Hindu munamuneja jumalad munevad munasid ja kooruvad enda munetud munadest uuesti ise välja. Samamoodi teeb näiteks fööniks kes olevat kunagi nii egiptlaste ja sealtkaudu algsete kristlaste sümboliks. 
 
Kevad on meil siin täies hoos - märts muutlike ilmadega nagu Eestis aprill, ainult selle vahega et temperatuur tundub juba enamvähem stabiilselt +20C ümber püsivat ning päikese käes näitas kraadiklaas lihavõttelaupäeva pärastlõunal +48C. Võtsime lambaliha, Kreeka Lasanjet (tsukiini + baklažaan + kodune tomatikaste), eeleel-, eel-, järel- ja magusroogi ning päikest korraga. Isegi ehahämaruse saabudes tundis minu nahk, et istun tüüpilises pilvitus juulikuuõhtus. Siin muidugi ei saabu suvi enne kui temperatuur +30...+35C juurde tõuseb. Teisisõnu, suvega jõuab ära harjuda ja seda isegi nautida enne kui ta läbi saab.  
 
Pühapäevaõhtule panime punkti poolteist tundi kinos saalitäie rahvaga koos naerda hirnudes ja noorte slängi õppides. Ma tean nüüd mida tähendab näiteks lause Ta meuf a une teub (Su tšikil on riist). Õhustiku täiustamiseks puukisime end pärast Hiina söö-palju-jaksad buffees kurguni täis. Korraks geoshift'isin päriselt Aasiasse ära ja triivisin siis tagasi.


Prantsuse filmide naljad on ikka täiesti uutmoodi võrreldes Ameerika filmide omadega, millega lapsest saati harjunud olen ning kinodes näidatakse siin harjumuspärasest proportsionaalselt rohkem komöödiaid (isegi kui need on nukrad komöödiad) kui näiteks trillereid ja õudukaid. Klišeedest pungil Pattaya näiteks paneb prantsuse põhja-aafrika moslemikutid Taimaale seiklema. Seiklus saab väga lõbus ja lastel vaadata ei soovita.

No comments: